Qilin / Kirin

Soška na čajové moře z kvalitního yixingu. Detailní Qilin / Kirin ve dvou provedeních.

zobrazit více
Dostupnost
Vyprodáno
Kód produktu
XS19
Původní cena
(Sleva )
Cena bez DPH
1 157,02 Kč
Cena vč. DPH
1 400 Kč

Typ

Tento produkt je momentálně nedostupný.

Qilin [čchi-lin] 麒麟 je bájný tvor čínské mytologie, kde se řadí mezi 'jednorožce' (ke kterým dále patří XiezhiBai Ze a Xiniu). Je to hlavní ze 360 živočichů žijících na souši. Někdy je místo tygra řazen mezi čtyři ušlechtilá zvířata (s drakem, fénixem a želvou).

Je znám také v mytologii ostatních zemí východní Asie. Japonsky je nazýván kirin korejsky girin a vietnamsky kỳ lân, jeho vzhled je v každé kultuře mírně odlišný od čínského čchi-lina, ale vlastnosti jsou popisovány obdobně.

Čchi-lin je chiméra, má jeden nebo více rohů, zelenomodrou šupinatou kůži, tělo a kopyta koně nebo jelena, dračí hlavu a medvědí oháňku. Žije více než dva tisíce let, ale vidět je jen zřídka (například byl viděn nedlouho před smrtí Konfucia). Podobně jako evropský jednorožec, čchi-lin symbolizuje dlouhověkost a štěstí. Proto byl malován na předměty používané císařem. Počínaje vládou císaře Kchang-si nosili nejvyšší vojenští hodnostáři obraz čchi-lina vyšitý na oděvu (namísto dřívějšího lva).

Na zádech čchi-lina je zobrazován mladík. Podobně jako evropský čáp totiž čchi-lin nosí rodičům dlouho očekávaného syna.

materiál: yixing
rozměry: délka: 7,8 cm, výška: 6,7 cm, šířka: 4,6 cm