Červené čaje | Hong Cha

Červený čaj, na západě známý jako čaj černý, tedy plně oxidovaný. Výrazné vůně, plné chuti, osvěžující a povzbuzující. Jeho kolébkou je pohoří Wu Yi v provincii Fu-ťien. Oproti běžným černým čajům z jiných koutů světa jsou čínské červené čaje vícenálevové, chuťově zajímavější a rozmanitější.

 

Red/Black Tea – 红茶 [hóng chá]


Charakteristika: plně oxidovaný, výrazné vůně, plné chuti, osvěžující a povzbuzující. V číně dle barvy listu po zpracování označován jako 'červený čaj', na západě známý jako 'černý čaj'

Původ: pohoří Wu Yi, provincie Fu-ťien, Čína

Nejznámější druhy: Yunnanský červený (Dian Hong Cha), Keemum (Qi Men), Lapsang (Zheng Shan Xiao Zhong), Yixingský červený (Yixing Hong Cha)

Zpracování: konkrétní zpracování jednotlivých druhů se samozřejmě liší, avšak obvykle jsou použity následující základní procesy:

 1. Zavadání
  nasbírané listy rozprostřeny venku či uvnitř k zavdnutí, které má za úkol dostat z listů přebytečnou vlhkost a dosáhnout ideální 'pružnosti' listů k dalšímu zpracování

 2. Rolování a/nebo sekání (CTC)

  Tradiční zpracování, vyšší sorty čaje: rolování narušuje strukturu listu a tím startuje oxidaci, zároveň tvaruje listy (může být ruční a/nebo strojové)

  Moderní zpracování, nižší sorty čaje: CTC (cut-tear-curl) neboli sekání listů, trhání a rolování - startuje oxidaci, dělením listů na malé kousky při CTC se zintenzivňuje výsledná chuť a aroma

 3. Oxidace
  vystavení porušených listů vzduchu (odtud termín oxidace) stimuluje přirozený enzymatický rozpad jejich buněčné struktury. Tento chemický proces vytváří nové látky, jako například theaflaviny a další prvky, které v původních čajových listech nebyly obsaženy. Konkrétní postupy zpracování byly dříve pečlivě střeženy a zároveň po staletí zdokonalovány. Každý proces dává čaji jeho jedinečné aroma a chuť.

 4. Sušení
  zastavuje oxidaci, stabilizuje případnou vlhkost uvnitř listů, zabraňuje růstu plísní. Využívá se sušení na pánvích a další postupy.

 5. Třídění
  na konci zpracování se listy před balením pomocí sít nebo ručně třídí podle kvality a dalších charakteristik na různé sorty

Historie: Než byl v polovině 17.století (konec dynastie Ming, začátek dynastie Chang) objeven postup výroby červeného/černého čaje, převážnou většinu spotřeby pokrývaly nejprve neoxidované čaje zelené a později také čaje částečně oxidované (oolongy). Praví se, že procházející armáda pobývala několik dní poblíž čajové továrny v oblasti Wu Yi, provincie Fu-ťien a pozdržela zde výrobu čaje. Jakmile vojáci odešli, zjistil farmář, že nasbírané listy změnily barvu do nezvykle červeného odstínu a jelikož chtěl alespoň nějaký čaj zachránit, rychle jej začal sušit. Armáda však během svého pobytu spotřebovala veškeré uhlí používané k sušení zeleného čaje a tak byl farmář nucen čaj usušit nad ohněm z místního borového dřeva. Tento postup způsobil chemickou reakci uvnitř listů a dodal tak výslednému čaji vyjímečnou kouřově-ovocnou (long yan) chuť.
Takto byl objeven čaj známý nejvíce jako 'Lapsang Souchong', což je pravděpodobně zkomolený anglický fonetický přepis čínského 'Zheng Shan Xiao Zhong', který lze (doslova) přeložit jako 'Malá sorta z pravých hor'. V Číně se stal velmi populární a vedl k vývoji zcela nového druhu čaje, který byl podle barvy listu po zpracování nazván v Číně jako červený a později vešel ve světe ve známost jako černý (plně oxidovaný – často nesprávně uváděno jako fermentovaný)

Zdraví: čínský červený čaj obsahuje: selen, vitaminy C, E, A, B, sloučeniny flavonoidů, tanin, draslík, karoteny, fluorid, v menším množství kofein a další látky

Podle tradičního pohledu má 10 účinků:

 • osvěžuje tělo a odstraňuje únavu

 • ochlazuje a reguluje tělesnou teplotu, podporuje práci ledvin

 • je močopudný

 • protizánětlivý

 • detoxikuje

 • posiluje kosti

 • pomáhá proti stárnutí, antioxidační

 • nedráždí žaludek

 • protinádorový

 • relaxuje cévy a posiluje srdce

Doporučená příprava: 3g čaje na 100ml vody, nejprve čaj 'opláchneme', tedy zalijeme vodou 95-100°C a ihned slijeme, první nálev luhovat 30-40s, další 15-20/20/30/40/50-60/60+.