Žluté čaje | Huang Cha

Žluté čaje se svým zpracováním nejvíce blíží čajům zeleným, nicméně v procesu výroby podstupují definující krok menghuang, řízené kratší fermentace při nižších teplotách, během kterého získají svou typickou žlutou barvu a plnou, bohatě nasládlou chuť.

 

Yellow Tea – 黄茶 [huáng chá]

Charakteristika: Žluté čaje sdílejí některé vlastnosti s čaji zelenými, ale i se světlými oolongy. Od zelených čajů je odlišuje nižší míra svěžesti a 'trávovitosti' (což je dané nižším obsahem chlorofylu); oproti oolongům mají žluté čaje naopak plnější a hutnější chuť bez subtilních svěžích tónů. Konkrétní zpracování žlutých čajů způsobuje značný rozptyl možných chutí, vůní i samotného vzhledu jednotlivých druhů.

Typické vlastnosti získává žlutý čaj především díky specifickému procesu menghuang neboli 'dušení do žluta', kdy se využívá vlhkého uzavřeného prostředí.

Čínská kategorizace rozeznává tři hlavní typy žlutých čajů - výhonkové (huang ya cha), malolisté (huang xiao cha) a velkolisté (huang da cha):

 • Huang Ya Cha 黄芽茶 - doslova žluté výhonky, značí žluté čaje vyrobené pouze z výhonků (tipsů), obvykle neúnosně drahé i pro čínský trh (díky čemuž se nejčastěji padělají)
 • Huang Xiao Cha 黄小茶 - žluté čaje vyrobené z klasických setů výhonku a jednoho až dvou listů, bez stonků a jiných artefaktů
 • Huang Da Cha 黄大茶  - tenké dlouhé zakroucené lístky s podílem větviček. Barva přechází od světle zelené po světlejší odstíny hnědé. Vůně sytá a nasládlá evokující slad a přezrálé ovoce, kvůli vzhledu spíše přehlížené zato levnější

Původ: provincie Anhui a Guandong (malolisté variety též z provincií Hunan, Sichuan a Zhejiang), Čína

Zpracování

 1. Zabití zelené / fixace (shaqing 杀青)
  zastaví přirozenou fermentaci a růstové procesy uvnitř listů bez jejich poničení za pomocí pečení, oproti čajům zeleným se použíá vyšších teplot, čímž je eliminováno více chlorofylu
 2. Rolování / formování (rounian 揉捻)
  lístky čaje se proženou skrz horký a/nebo studený roller, kde se lehce polámou a vytvarují což jim dodá tvar a zintenzivní chuť výsledného čaje
 3. Dušení do žluta (menhuang 闷黄)
  proces krátké řízené fermentace při nižších teplotách, charakteristický pro žluté čaje, provádí se před nebo po rolování (dle typu), během této fáze je čaj uzavřen v těsných nádobách a je ponechám, aby se 'podusil' (někdy se dodatečně přidává voda, aby proces probíhal za větší vlhkosti)
 4. Sušení (ganzao 干燥)
  probíhá ve dvou fázích - pomalé první sušení při nízkých teplotách (vlhké teplo) a druhé krátké při vyšší teplotě (suché teplo) - postup je důležitý pro rozvoj aroma a pro získání žlutého listu a nálevu, sušení dále stabilizuje případnou vlhkost uvnitř listů, zastavuje další oxidaci a odstraňuje trávovitou chuť v listech. Využívá se sušení na slunci, v pánvích či horkým vzduchem

Rozdíly mezi žlutými čaji na trhu:

Za žlutý čaj bývají někdy chybně vydávány některé čaje zelené. Zásadní rozdíly mezi jednotlivými čaji pak tkví v příslušnosti k malolisté či velkolisté třídě. Všeobecně jde o jeden z nejméně importovaných druhů čaje.

Zdraví:

Nedoporučujeme čaje na základě příznivých účinků na zdraví ale pro potěšení ze skvělé chuti a vychutnávání čaje ať už s přáteli nebo o samotě.

Pro referenční účely uvádíme výhody žlutého čaje dle tradiční čínské medicíny (TČM):

 • pročišťuje mysl
 • zahání únavu
 • napomáhá trávení
 • aktivizuje

Historie

Jako žlutý čaj bývalo v minulosti označováno několik zelených čajů s žlutavou barvou nálevu, ale též nejranější výhonky tipsů s nažloutlou barvou. Dnes se pod pojmem žlutý čaj rozumí takový čaj, který podstoupil proceduru menhuang. Objev této technologie je kladen do éry Longqing (1567-1572) za dynastie Ming.

Doporučená příprava

3g čaje na 100ml,zaléváme vodou o 90° C, první nálev cca 30 s, další nálevy prodlužujeme, čaj snese minimálně 4-5 nálevů.